Защо да избера медиация?
Каква е разликата със съда и арбитража?

Медиацията се различава съществено от съдебния процес и от арбитражните процедури. Тя е тяхната алтернатива.

На пъвро място процедурата по медиация не се провежда според правилата на процесуалните закони като ГПК / Граждански процесуален кодекс/. В нея не се изпращат призовки, не се разпитват свидетели и не е задължително да се представят доказателства. В определени случаи, може да бъде извършена само експертна оценка, в случай, че и двете страни са се съгласили на това. В процедурата по медиация няма ищец и няма ответник. Тя не се провежда в съдебна зала и няма условие за това, къде да се проведе и как трябва да бъдат седнали страните по време на медиацията.

Медиаторът не е съдия и не е част от правораздавателната система. Той не е магистрат. Медиаторът не е арбитър. Съдиите и арбитрите контролират съдебната процедура, според правилата на процесуалните закони, а медиаторът само подпомага страните.

Процедурата по медиация се провежда само със съгласието на двете страни въз основа на споразумение между тях. Съдебната процедура започва винаги по иск на едната страна, а другата страна бива призована като ответник по делото, без значение иска или не да участва в него.

Всички съдебни дела са публични. При арбитражното производство делата не са публични, но при медиацията, производството е напълно поверително. Медиаторът няма право да разпространява каквато и да е информация, станала му известна по време на процедурата по медиацията. Той няма право да споделя дори и това, което му е съобщила едната страна на другата, освен ако самата тя не е пожелала или съгласила на това.

По време на съдебното или арбитражното дело производството се развива състезателно. Производството по медиация е основано на сътрудничество.

Формата на производството по медиация е предимно неформална. Не се води протокол, не е задължително да се носят закони./ медиаторът може само да си води бележки/, не се влиза в съдебна зала. Часът и мястото на процедурата по медиация се определя съвместно от двете страни и не е необходимо да бъде в работен ден.

По време на медиацията решаващият орган не е съдията или арбитъра, а са самите страни.

Съдебното и арбитражното производство приключва винаги с решение, произнесено от съдия/арбитър, обосновано на закона. За разлика от тях процедурата по медиация приключва със споразумение, основано единствено на интересите и на двете страни. Разбира се то трябва да отговаря на морала и на добрите нрави.

За разлика от съдебното решение, споразумението не се публикува и не се обжалва пред друг орган. То влиза в сила незабавно или започва да се изпълнява според уговореното между страните. Споразумението не се ползва с т.нар. „сила на присъдено нещо“.

След приключване на съдебното/арбитражното дело, винаги има „спечелила“ и „загубила“ страна. След процедурата по медиация „печелят“ и двете страни.

Съдебното решение в повечето случаи се изпълнява принудително от „загубилата“ страна. Споразумението след процедура по медиация се изпълнява доброволно. То не е документ, въз основа на който можете да прибегнете до услугите на съдебен изпълнител.

Както в съдебното производство страните могат да участват лично и/или чрез представител. По време на процедурата по медиация е допустимо участието на адвокат, но не е задължително и не се назначава служебен такав. В някой хипотези обаче, като напр. в търговската медиация е препоръчително страните да използват услугите на адвокат.

Основното предимство на процеса по медиация е неговата бързина и ефективност. Една сесия по медиация обикновено трае до няколко часа, през което време заедно можем да разрешим вашия конфликт. Съдебната процедура най-често трае години. Съдебната процедура може да протече в множеството съдебни заседания, като същите се насрочват с огромни времеви интервали между всяко, най-често месеци. Само съдът по закон има едномесечен срок за произнасяне на съдебно решение след приключване на последното съдебно заседание.

Процедурата по медиация е много по-евтина от съдебно производство и още по-евтина от арбитражното такова. За сравнение може да разгледате „Тарифата, която съдилищата събират по ГПК“, както и „Тарифата за арбитражни такси и разноски“ и да я сравните с тази, която е публикувана на настоящия електронен сайт в секция „Цени за медиация“. Като добавим и адвокатския хонорар, който трябва да заплатите по едно съдебно дело, за чийто размери можете да се ориентирате в „Тарифата за минималните адвокатски възнаграждения“, следва да заключим, че в определени случаи процедурата по медиация може да струва десетки пъти по-малко от съдебния/арбитражен процес.

Scroll to Top