Търговска медиация
Бизнеса е именно онази сфера, в която медиацията намира най-голямо приложение. Разрешаването на търговски спор в съда е нещо, което нито една компания с утвърдена репутация и име цели. Ето защо, да бъде разрешен един спор в съда между двама или повече бизнес партньори рядко е първото решение, което ръководителите на тези компании взимат. Обикновено това е последното решение, което те искат да вземат. За това на помощ е търговската медиация.
Характерно за търговската медиация е, че с нея се цели бързо решение, с което загубите за компанията, да бъдат сведени до минимум. При един такъв спор на карта са заложени не само потенциални финансови загуби, но също така време и имидж. Основният приориет при решаването на тези конфликти е именно да се намали загубата, а при възможност дори да се увеличи бъдещата печалба, за това при тях се проучва винаги какви са бъдещите възможности за печалба. Има случаи, в които договарянето на взаимноприемливо решение е свързано не само с финансово обезщетение под формата на парично плащане, а чрез бъдеща услуга на тази стойност.
Чрез търговската медиация, ние целим да намерим начин за продължаване на търговските взаимоотношения.
- Важно е да се отбележи, че за провеждането на медиация между юридически лица е важно кой ще бъде участник в процедурата и каква е неговата представителна власт.
- Често ние провеждаме предварителен разговор с адвокатите и на двете страни едновременно, за да се изясни изначално каква е правната страна на спора.
- В тъгоската медиация е допустимо, дори препоръчително обмена на документи и становища между страните, за изясняване на фактическата обстановка.
- Препоръчително е също да се уговори предварително по-детайлно условията на медиацията, а именно: срокът за провеждане, необходимост от експертна оценка и т.н. Ние работим с подходящи за целта експерти, в случай, че страните се споразумеят да бъде изслушана такава.
Примерни казуси, при които медиацията е препоръчителна:
- Изплащане на стойността на дружествен дял при прекратяване на участие в дружество с ограничена отговорност;
- Отговорност на управител или на контрольор на дружество с ограничена отговорност за причинени на дружеството вреди;
- Парично и непарично вземане, произтичащо от договор, едностранна сделка, непозволено увреждане, неоснователно обогатяване или водене на чужда работа без пълномощие;
- Съществуване, прекратяване, унищожаване или разваляне на договор или на едностранна сделка или за сключване на окончателен договор;
- Защита на членствени права в Търговско дружество или за отмяна на решение на общото събрание на дружеството;
- Защита на права на интелектуалната собственост;